Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Dlaczego nasza szkoła ???

Niby zwykła szkoła,

lecz nie do końca...

Niezwykłe miejsce,

niezwykli ludzie,

specjalny program pobytu

sprawią,iż spotkacie się

z przygodą życia. 

Sprawdźcie nas już dziś ! 

  

Program konferencji naukowej pt. „ I podkarpacka konferencja naukowa poświęcona lecznictwu uzdrowiskowemu dzieci i młodzieży w Uzdrowisku Rymanów S.A.”, która odbędzie się 21 kwietnia 2018 r.

Część I

9.00 – 9.45       rejestracja i zakwaterowanie gości  w obiekcie „Świtezianka”,ul. Kasztanowa 4

10.00 – 10.15  otwarcie konferencji i przywitanie gości –  dr Iwona Olejnik Prezes Zarządu„ Uzdrowiska Rymanów S.A” oraz  Agnieszka Kopiec – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju

10.15 – 12.30   prezentacje zaproszonych prelegentów, dyskusja otwarta:

  1.     mgr psych. Monika Bartnik – Prezes Zarządu Fundacji MUKOHELP „Mukowiscydoza w Polsce i w Europie”
  1.     dr n. med. Aleksandra Wilczek-Banc – Dyrektor Podkarpackiego Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej „Polonia” „Czy dzieci i młodzież powinny dbać o serce?”
  1.     dr med. Mariusz Woźniak – Klinika Pneumonologii Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce Zdroju „Rehabilitacja oddechowa w mukowiscydozie”
  1.     dr med. Wiesław Morawski – pediatra, specjalista pulmonolog „ Wybrane problemy zdrowotne na styku dziecko – pies w ocenie aktualnych doniesień naukowych. Fakty i mity”

12.30 – 13.00  przerwa kawowa

Część II

13.00 – 15.00  prezentacje zaproszonych prelegentów c.d., dyskusja otwarta

  1.     mgr Magdalena Galak – przewodnicząca Rady FUNDACJI Razem z Psem „Współpraca FUNDACJI Razem z psem ze Szkołą Sanatoryjną w Rymanowie Zdroju”
  1. dr inż. Małgorzata Goleman – członek Rady FUNDACJI Razem z psem „Zwierzęta wspierające procesy terapeutyczne – rodzaje animaloterapii”
  1. mgr inż. Agata Kokocińska – Pedagog Specjalny na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, wykładowca SGGW na Wydziale Nauk o Zwierzętach „Zwierzęta w animaloterapii – wykorzystanie psa w zgodzie ze wzorcem behawioralnym gatunku”

15.30 –              uroczysty obiad, występ Orkiestry Sanatoryjnej

 

Zaproszenie na konferencję 

 

              Debata o leczeniu uzdrowiskowym dzieci i młodzieży

 

W sobotę 21 kwietnia w Hotelu & Restaurant „Świtezianka” odbyła się konferencja naukowa poświęcona lecznictwu uzdrowiskowemu dzieci i młodzieży w „Uzdrowisko  Rymanów S.A.”

Organizatorem  konferencji było „Uzdrowisko Rymanów S. A.” i Szkoła Sanatoryjna w Rymanowie Zdroju.

Patronat honorowy objął Wojewoda Podkarpacki  Pani Ewa Leniart i Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl.

Gości powitała Pani Prezes Zarządu Uzdrowiska Iwona Olejnik. Poinformowała, że konferencja wpisuje się w plany rozszerzenia profilu leczniczego uzdrowiska od dawna specjalizującego się w opiece nad dziećmi, że  planujemy objąć szeroką opieką dzieci z autyzmem, u których dobre efekty daje terapia z udziałem zwierząt. Ponadto chcemy leczyć dzieci z mukowiscydozą. W tym przypadku konieczne będzie odpowiednie przystosowanie naszych obiektów. Już  planujemy inwestycje, które pozwolą przyjmować i leczyć osoby z taką chorobą.

Pani Dyrektor Szkoły Agnieszka Kopiec dziękując za przybycie oświadczyła, „Państwa przybycie świadczy o tym, że jesteście przyjaciółmi chorych dzieci. Wyraziła zadowolenie, że konferencja naukowa jest jednym z etapów obchodów 70 Lecia Szkoły Sanatoryjnej w „Uzdrowisko Rymanów S.A.”

W imieniu Wojewody Podkarpackiego Pani Jolanta Tomczyk – Fila przekazała wyrazu uznania dla prelegentów, podkreśliła jak ważne jest uzdrowisko w leczeniu dzieci i młodzieży. Następnie Pani Marszałek Maria Kurowska odczytała list od Pana Marszałka Władysława Ortyla. Poinformowała, że priorytetem dla Zarządu Województwa Podkarpackiego jest budowa Podkarpackiego Centrum  Dziecka, które pozwoli rozwiązać problemy lecznictwa dzieci.

Z kolei burmistrz Gminy Rymanów Wojciech Farbaniec przypomniał krótką historię leczenia dzieci w  Rymanowie Zdroju. Przekazał informację odnośnie planów i rozwoju infrastruktury Uzdrowiska.

Pierwszy prelegent konferencji Naczelny Lekarz Uzdrowisk Podkarpackich Sławomir Szczepaniak przypomniał uczestnikom historię odkrycia wód mineralnych i okoliczności powstania  uzdrowiska. Wspomniał też o nowych projektach, które będą realizowane w ciągu najbliższych kilku lat.

 Pani Prezes Zarządu  Fundacji MUKOHELP Monika Bartnik w swoim wystąpieniu powiedziała, że na Podkarpaciu powinien powstać ośrodek leczący dzieci z mukowiscydozą. Ważnym obszarem w przypadku dzieci chorych na tę ciężką chorobę jest fizjoterapia. Średni wiek życia tych dzieci w Polsce wynosi 20 lat, podczas gdy w Europie dzieci te żyją znacznie dłużej. Kontynuowanie  leczenia pozaszpitalnego w uzdrowisku przy pomocy specjalistów, fizykoterapeutów jest konieczne.

Dr n. med. Aleksandra Wilczek -Banc Dyrektor Podkarpackiego Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej „Polonia” w swoim bardzo ciekawym wystąpieniu mówiła, że nie tylko genetyka  ma wpływ na zdrowie, ale przekazane nawyki żywieniowe , aktywność fizyczna, ruch  jest bardzo ważny w zdrowiu człowieka. Zaznaczyła, że otyłość dotyczy już coraz młodszych dzieci. Zachęcała do edukowania naszych podopiecznych. Podkreśliła, że pobyt dziecka w uzdrowisku idealnie nadaje się do realizacji takich celów. Zawiera same atuty, jest bezpłatny, atrakcyjny i profilaktyczny.

Z kolei doktor Mariusz Woźniak z Kliniki Pneumatologii, z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce Zdroju, omówił współczesne metody rehabilitacji pulmonologicznej, techniki drenażowe i urządzenia wspomagające drenaż w mukowiscydozie.

W dalszej części doktor Wiesław Morawski, pediatra i specjalista pulmonolog przedstawił  „Wybrane problemy zdrowotne na styku dziecko – pies w ocenie aktualnych doniesień naukowych”.

Druga część konferencji poświęcona była animaloterapii, czyli naturalnej metodzie wspomagania leczenia i rehabilitacji dzieci z problemami emocjonalnymi oraz zaburzeniami i deficytami rozwoju psychoruchowego. Prelegentami w  tej części konferencji byli członkowie Fundacji „Razem z Psem”. Przewodnicząca Rady Fundacji mgr Magdalena Galak, kynoterapeuta, behawiorysta, dr inż. Małgorzata Goleman, pracownik Uniwesytetu Przyrodoleczniczego w Lublinie i Katedry Etologii, mgr inż. Agata Kokocińska – Kusiak etolog, pedagog specjalny z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, wykładowca SGGW na Wydziale Nauk o Zwierzętach.

Konferencję zakończył występ Orkiestry Sanatoryjnej, która  zabrała  uczestników  w muzyczną podróż po europejskich dworach królewskich, usłyszeliśmy pieśni starofrankońskie, menuety Bacha, walce Szostakowicza i Hummla oraz utwory Handla.

 

Autor art:Katarzyna Guśpiel

ZSS w Rymanowie Zdroju

Rymanów Zdrój - Po zdrowie w Rymanowie

Rymanów Zdrój położony jest 4 km

na południe od miasta w dolinie Taboru

Czytaj więcej...

Media o nas

Drogi Gościu zapraszamy Ciebie do zobaczenia co o nas piszą media.

Czytaj więcej...

Od czego zacząć

Żeby zapisać się do naszej szkoły wystarczy tylko kilka minut. Zobacz jakie to proste!

Czytaj więcej...

Joomla templates by Joomlashine Projektowanie stron internetowych MISTEO.PL