Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Dlaczego nasza szkoła ???

Niby zwykła szkoła,

lecz nie do końca...

Niezwykłe miejsce,

niezwykli ludzie,

specjalny program pobytu

sprawią,iż spotkacie się

z przygodą życia. 

Sprawdźcie nas już dziś ! 

Rymanów Zdrój położony jest w województwie podkarpackim
na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego w dolinie rzeki Tabor
i jej lewego dopływu Czarnego Potoku.
Jest to miejscowość szczególnie atrakcyjna dla lecznictwa sanatoryjnego.
Czyste środowisko, cisza, spokój, stawia Rymanów w czołówce miejscowości o wybitnych walorach leczniczych w Polsce.

16 sierpnia 1876 roku Anna i Stanisław Potoccy w dolinie Taby natknęli się na obfite źródła mineralne. Motywem do poszukiwania wód było między innymi istnienie kurortu w pobliskim Iwoniczu. Nie wszyscy wiedzą,
że miejsce występowania wód mineralnych w dolinie rzeki Taby wymieniane było w dokumentach pod nazwą „Słona woda” już w 1536 roku. Po wnikliwych analizach wód odkrytych przez Potockich przeprowadzonych przez chemików Tytusa Sławika, dr Wesselskiego z Wiednia, dr Bolesława Lutostańskiego ze Lwowa i dr Bronisława Radziszewskiego wyodrębniono trzy zdroje „Tytus”, „Klaudię” i „Celestynę” - wody, które do dnia dzisiejszego,
w niezmienionym składzie chemicznym, można degustować w uzdrowiskowej pijalni. Rozbudowa uzdrowiska we wstępnej fazie rozwoju postępowała szybko. Wybudowano pierwsze drewniane Łazienki.

W 1881 powstał zajazd Zielony Domek, willa Pod Kościuszką, pijalnia oraz willa Opatrzność. W dziewięć lat po odkryciu źródeł zorganizowano pierwszą kolonię leczniczą dla dzieci. W następnych latach powstają kolejne budowle: okazała pijalnia, Dworzec Gościnny najbardziej reprezentacyjny obiekt tamtych czasów, Kolonia Lwowska – jako zespół budynków przeznaczonych dla dzieci której inicjatorką powstania była Anna Potocka wraz z lekarzami
dr Józefem Żulińskim oraz dr Józefem Dukietem. W uzdrowisku bawił w tym czasie arcyksiążę austryjacki Albrecht, stryj cesarza Franciszka Józefa który mieszkał w pensjonacie „Pod Matką Boską” – dzisiejszej „Marii”. W księgi pamiątkowe pensjonatu wpisani są m. in. Władysław Szajnocha, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Ludomir Różycki i Karol Szymanowski.
W późniejszych latach zdrój odwiedzili Jan Wiktor, Władysław Bełza, Stanisław Wyspiański, który uwiecznił rymanowski las w utworze poetyckim. Pierwsze dziesięciolecie XX wieku to największy rozkwit zdroju. Pomimo pożaru w 1912 roku, pierwszej wojny światowej uzdrowisko dźwigało się
ze zgliszczy i zniszczeń w szybkim tempie. W 1928 roku na zboczach góry Mogiły zbudowano okazałe sanatorium Związku Kasy Chorych „Gozdawa”. Wśród ówczesnych kuracjuszy zdroju było sporo dzieci, swoje domy kolonijne miał tu wspomniany Lwów ale również Przemyśl i Warszawa. Po pierwszej wojnie światowej bywali w uzdrowisku: Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Kornel Makuszyński, Janusz Meissner, wdowa po Stefanie Żeromskim Anna. W tym okresie na scenie zdrojowej występowali znani artyści polskiej estrady: Hanka Ordonówna, Leon Wyrwicz, Zula Pogorzeliska, Mieczysław Fogg, Adam Didur, Antoni Fertner oraz chóry Dana i Juranda. Wypoczywała tutaj również poetka i pisarka dla dzieci Maria Kownacka. W początkowej fazie drugiej wojny światowej uzdrowisko było nieczynne. W 1943 roku władze okupacyjne zezwoliły dopiero na działalność pod niemieckim zarządem. W sanatorium Gozdawa znalazły schronieni dzieci – ofiary wojny. Inicjatorem powstania placówki była Rada Główna Opiekuńcza – Kraków. Organizacją pracy opiekuńczej zajmowały się siostry zakonne. Kierownikiem tej pierwszej szkoły był pan Konarski. Dzieci uczęszczały do szkoły podstawowej w Posadzie Górnej. Po drugiej wojnie światowej mienie uzdrowiska zostało przejęte przez państwo. Odbudowujące się uzdrowisko zostało ukierunkowane przez ówczesne władze na leczenie dzieci i wkrótce obok Rabki i Kołobrzegu stało się głośne w całym kraju. W latach 1948 – 49 Chłopskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zorganizowało w Gozdawie placówkę Prywatną, Prewentoryjną Szkołę Ogólnokształcącą stopnia podstawowego, która z czasem stała się instytucją państwową przejętą przez Samodzielny Referat Szkolnictwa Specjalnego w Rzeszowie. Pierwszym kierownikiem tej placówki był Adam Wiewiórski. Od 1950 roku obowiązki kierownika szkoły pełniła Kazimiera Trojan, w latach 1957 – 59 funkcję tę przeją Eugeniusz Zagórski, a po nim Zdzisław Lejkowski. W 1957 roku Gozdawa została przekazana Państwowemu przedsiębiorstwu uzdrowiskowemu Rymanów. W Łazienkach czyli dzisiejszym zmodernizowanym Eskulapie szkoła funkcjonowała od 1951 roku do 1962 roku. Jej organizatorem i kierownikiem był Czesław Grabiec. Od 1948 roku dzieciom zostało przekazane sanatorium im.”Janka Krasickiego” (współczesna Maria).

Początkowo w Gozdawie i Łazienkach turnusy były trzymiesięczne. Sanatorium Leliwa, czasowo nazwana im. Małgorzaty Fornalskiej, zostało oddane dla dzieci w 1952 roku. Została utworzona tutaj placówka wychowania przedszkolnegozorganizowana i prowadzona przez Zofię Łach, a następnie szkoła pod kierownictwem Kazimiery Trojan. Następną szkołę powołano w Teresie, jej kierownikiem został mgr Roman Janeczko a następnie po jego odejściu Wincenty Czyż. Od 1960 roku funkcjonowały dwie placówki przedszkolne w pawilonach „Teresa” i „Krystyna”. Kierownikiem przedszkola nr 1 w „Krystynie” była Zofia Zagórska, a przedszkola nr 2 w „Teresie” była Maria Surdej.

Początki szkoły były trudne, dzień roboczy osoby dyżurującej trwał 24 godziny, nie było wypróbowanych form pracy, brakowało pomocy naukowych.

W 1962 roku obiekt „Łazienki został przekazany dla kuracjuszy dorosłych, dzieci zaś przeniesiono do nowego budynku „Polonia”.

W latach 1968/69 w Rymanowie Zdroju rozpoczęła działalność drużyna ZHP „Nieprzetarty szlak”. Jej założycielką i komendantką była Kazimiera Trojan.

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych wyodrębniono szkoły filialne istniejące w uzdrowisku w cztery samodzielne placówki.

Do 1972 roku kadra pedagogiczna podlegała służbie zdrowia. W tym roku nadzór przejął Wydział Oświaty w Sanoku później w Krośnie.

W 1974 roku w uzdrowisku istniały 4 szkoły realizujące program początkowo siedmio później ośmio klasowej szkoły podstawowej z uwzględnieniem zasad pedagogiki specjalnej i dwa przedszkola. Były to:

Szkoła Podstawowa nr 1 w Polonii – dyrektor Eugeniusz Zagórski
Szkoła Podstawowa nr 2 w Leliwie – dyrektor Kazimiera Trojan
Szkoła Podstawowa nr 3 w Gozdawie – dyrektor Zdzisław Lejkowski
Szkoła Podstawowa nr 4 w Teresie – dyrektor Wincenty Czyż
Przedszkole nr 1 w Krystynie – dyrektor Genowefa Bebło
Przedszkole nr 2 w Krasickim - dyrektor Maria Surdej
W roku szkolnym 1976 została utworzona jedna szkoła podstawowa której funkcję dyrektora obią Wincenty Czyż. Placówka mieściła się w sześciu budynkach szpitalnych. Kadra pedagogów składała się z 94 pedagogów. Opiekę dydaktyczno wychowawczą sprawowano przez 14 godzin w ciągu doby. Obiętych nią było 460 dzieci.

W związku z 30 jubileuszem szkoły przypadającego w roku szkolnym 1977/78 nadano jej imię Marii Grzegorzewskiej twórczyni szkolnictwa specjalnego w Polsce.

W latach 1984/85 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Został nim pan Stefan Szymski. Zmieniła się wtedy również nazwa placówki na Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy. Od lutego tegoż roku obowiązki dyrektora ośrodka przejęła pani Magdalena Wojewoda. 31 maja 1984 roku zostało oddane do użytku sanatorium Zimowit który do dnia dzisiejszego służy najmłodszym kuracjuszom uzdrowiska.

1 września 1992 roku obowiązki dyrektora ośrodka przejął pan Piotr Karmiński. W 1994 roku zmieniła się nazwa placówki na Zespół Placówek Specjalnych. Pan Piotr Karmiński pełnił funkcję dyrektora do sierpnia 1995 roku i ponownie od sierpnia 1997 do lutego 2000. W latach 1995 – 97 dyrektorem placówki był pan Andrzej Ekiert. Od lutego do marca 2000 roku obowiązki dyrektora pełniła pani Krystyna Myszkal, a od marca do września 2000 roku pani Krystyna Brzezicka. Od 1 września 2000 roku dyrektorem naszej szkoły jest pan Krzysztof Śnieżek. W roku szkolnym 2001/2002 placówka zmieniła nazwę na Zespół Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju.

Rymanów Zdrój - Po zdrowie w Rymanowie

Rymanów Zdrój położony jest 4 km

na południe od miasta w dolinie Taboru

Czytaj więcej...

Media o nas

Drogi Gościu zapraszamy Ciebie do zobaczenia co o nas piszą media.

Czytaj więcej...

Od czego zacząć

Żeby zapisać się do naszej szkoły wystarczy tylko kilka minut. Zobacz jakie to proste!

Czytaj więcej...

Joomla templates by Joomlashine Projektowanie stron internetowych MISTEO.PL