Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Dlaczego nasza szkoła ???

Niby zwykła szkoła,

lecz nie do końca...

Niezwykłe miejsce,

niezwykli ludzie,

specjalny program pobytu

sprawią,iż spotkacie się

z przygodą życia. 

Sprawdźcie nas już dziś ! 

Prof. Maria Grzegorzewska

„Aby zdziałać coś wartościowego, trzeba być kimś wewnętrznie, trzeba mieć swoje własne życie, swój własny świat, trzeba mieć mocny fundament przekonań - w coś gorąco wierzyć,
czemuś gorąco służyć – trzeba być sobą!"

"Bo przecież jeżeli się ma dawać, to trzeba mieć coś do dawania -ażeby dużo dać – trzeba dużo mieć. Wtedy jest tylko siła działania, siła budzenia wartości w innych i siła udzielania im pomocy
w rozwoju.”

Maria Grzegorzewska (1888 – 1967) - pedagog i psycholog, wybitny teoretyk w dziedzinie pedagogiki specjalnej, twórczyni szkolnictwa specjalnego w Polsce.

15 października 1977 roku naszej szkole nadano imię prof. Marii Grzegorzewskiej.

Nadanie imienia odbyło się w jubileusz XXX-lecia działalności naszej szkoły.

 

Życiorys:

Maria Grzegorzewska urodziła się 18 kwietnia 1888 roku we wsi Wołaczy. Ukończyła prywatną szkołę żeńską Pauliny Helwek w Warszawie.

Studiowała nauki przyrodnicze na  Uniwersytecie  Jagiellońskim, pedagogikę   w Brukseli i psychologię na Sorbonie, gdzie w 1922 r. uzyskała tytuł doktora filozofii.

Po powrocie do kraju podejmuje decyzję zajęcia się młodzieżą najbardziej życiowo poszkodowaną i zaniedbaną. To staje się głównym zadaniem Jej życia.

Drogą olbrzymiej pracy naukowej i organizacyjnej stworzyła imponującą instytucję - Państwowy Instytut  Pedagogiki  Specjalnej  w Warszawie
i odtąd zajmowała się wyłącznie działalnością naukową z zakresu pedagogiki specjalnej i kształceniem nauczycieli.
W 1958 roku utworzyła pierwszą w Polsce Katedrę Pedagogiki Specjalnej    na Uniwersytecie Warszawskim. Poza pracą dydaktyczną prowadziła działalność naukową. Opracowała własną metodę nauczania, która nosi nazwę „metody ośrodków pracy” i jest obecnie powszechnie stosowana
w szkolnictwie specjalnym. Od 1924 r. aż do ostatnich dni swojego życia redagowała czasopismo „Szkoła Specjalna”.

Maria Grzegorzewska pracę nauczyciela – wychowawcy w szkole specjalnej traktowała jako pracę o szczególnej wartości. W „Listach do Młodego Nauczyciela” napisała: „Czy rozumiesz głębię słowa nauczyciel? Słowa, które kryje w sobie treść potrzeb życia ludzkiego”.

Dominującym motywem Jej działalności i dewizą życia było:
„Nie ma kaleki jest człowiek”.

Uporczywie i bezkompromisowo walczyła o pełne prawo do nauki, do pracy   i do szacunku osób upośledzonych. Przekonywała, że kalectwo nie pomniejsza wartości i godności człowieka.

Zmarła na atak serca 7 maja 1967 r.

Rymanów Zdrój - Po zdrowie w Rymanowie

Rymanów Zdrój położony jest 4 km

na południe od miasta w dolinie Taboru

Czytaj więcej...

Media o nas

Drogi Gościu zapraszamy Ciebie do zobaczenia co o nas piszą media.

Czytaj więcej...

Od czego zacząć

Żeby zapisać się do naszej szkoły wystarczy tylko kilka minut. Zobacz jakie to proste!

Czytaj więcej...

Joomla templates by Joomlashine Projektowanie stron internetowych MISTEO.PL