Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Dlaczego nasza szkoła ???

Niby zwykła szkoła,

lecz nie do końca...

Niezwykłe miejsce,

niezwykli ludzie,

specjalny program pobytu

sprawią,iż spotkacie się

z przygodą życia. 

Sprawdźcie nas już dziś ! 

Konferencja


„Choroby cywilizacyjne u dzieci i młodzieży – leczenie, profilaktyka

i rehabilitacja w uzdrowisku” 

12 maja 2011 roku w Rymanowie Zdroju odbyła się ogólnopolska konferencja „Choroby cywilizacyjne u dzieci i młodzieży – leczenie, profilaktyka i rehabilitacja w uzdrowisku”, zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju, Uzdrowisko Rymanów S.A. i Gminę Rymanów. Patronat honorowy nad konferencją objął Rzecznik Praw Dziecka i Marszałek Województwa Podkarpackiego, a patronat medialny objęło „Polskie Radio Rzeszów” i „Super Nowości”.

Ideą konferencji było upowszechnianie wiedzy na temat chorób cywilizacyjnych oraz popularyzacja lecznictwa uzdrowiskowego jako jednej
z form leczenia dzieci przewlekle chorych. Obok farmakoterapii uzdrowiska oferują leczenie wspomagające: balneoterapię, klimatoterapię, hydroterapię, kinezyterapię, fizykoterapię, edukację zdrowotną, oraz dietę. Ponadto
w uzdrowiskach działają szkoły sanatoryjne, które zapewniają specjalistyczną opiekę pedagogiczną nad dziećmi w czasie pobytu w sanatorium oraz możliwość realizacji obowiązku szkolnego.

Choroby cywilizacyjne należą do chorób przewlekłych, które stanowią największy problem społeczny współczesnej medycyny. Choroby układu oddechowego, astma, alergia, cukrzyca czy otyłość stają się skutkami szybkiego rozwoju cywilizacji. Lecznictwo uzdrowiskowe jest niezmiernie potrzebne medycynie, zwiększa bowiem efektywność leczenia farmakologicznego, wpływa na poprawę zdrowia nie tylko dzieci i młodzieży, ale całego naszego społeczeństwa. Konferencja włączyła się w nurt współczesnej medycyny, której istotą jest leczenie przez zespół specjalistów lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów we współpracy z nauczycielami, opiekunami i wychowawcami.

Podczas konferencji uczestnicy wysłuchali wystąpień specjalistów z dziedzin nauk medycznych z całej Polski. Była możliwość wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z zagrożeniami jakie stanowią choroby cywilizacyjne, ale też z eliminowaniem czynników ryzyka, usprawnianiem i regenerowaniem organizmu zakłóconego chorobą.

Pan dr n. med. Józef Rusin, Konsultant Wojewódzki Ds. Pediatrii z Rzeszowa w swoim referacie przeprowadził klasyfikację chorób, skalę zjawiska              i przedstawił sposoby leczenia. Stwierdził, że choroby cywilizacyjne to zespół schorzeń spowodowanych warunkami życia. Są wyzwaniem pediatrii XIX w. Zwrócił również uwagę na fakt, iż choroby te wynikają ze stanu życia             i zmianą środowiska.

Pan dr n. med. Andrzej Pogorzelski z Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce Zdroju wygłosił referat na temat przewlekłego kaszlu u dzieci, który jest następstwem infekcji dróg oddechowych.

Pan dr n. med. Łukasz Błażowski, Ordynator Oddziału Pediatrii i Alergologii w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle mówił o anafilaksji, chorobie zagrażającej życiu, która może wystąpić zawsze i wszędzie, a nierozpoznana może prowadzić nawet do utraty życia.

O znaczenie lecznictwa uzdrowiskowego w leczeniu otyłości u dzieci i młodzieży mówiła pani mgr Beata Błaszkiewicz z Kliniki Balneologii i Chorób Przemiany Materii w Uzdrowiskowym Szpitalu Klinicznym w Ciechocinku

O tym, jak funkcjonuje dziecko przewlekle chore, jakie są czynniki utrudniające adaptację dziecka w sanatorium oraz o pozytywnych aspektach tego pobytu mówiła pani mgr Bożena Zajdel z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Miejscu Piastowym.

Pani Elżbieta Karasek z Biura Rzecznika Praw Dziecka zapoznała słuchaczy z rocznymi dokonaniami Rzecznika na rzecz ratowania uzdrowiskowego lecznictwa dziecięcego w Polsce.

Pan lek. med. Sławomir Szczepaniak, zastępca dyrektora Zespołu Zakładów Lecznictwa Uzdrowiskowego w Uzdrowisku Rymanów S.A. wygłosił prelekcję na temat lecznictwa uzdrowiskowego w Rymanowie Zdroju. Stwierdził, że leczenie dzieci w sanatorium jest zasadne, pozbawione skutków ubocznych. Wykorzystuje się tutaj bowiem surowce naturalne, tanie, łatwo dostępne, dobrze tolerowane.

Uczestnicy konferencji stwierdzili, że w interesie całego społeczeństwa jest to, aby wśród rodziców, opiekunów dzieci i młodzieży upowszechniać wiedzę o celowości lecznictwa i rehabilitacji uzdrowiskowej. W Rymanowie Zdroju dzieci mają możliwość leczenia i rehabilitacji poza miejscem zamieszkania. Uzdrowisko posiada szczególne walory klimatyczne, zapewnia szeroki wachlarz zabiegów leczniczych, dostęp do specjalistycznej diagnostyki, całodobową opiekę medyczną oraz zapewnia możliwość realizowania obowiązku szkolnego w szkole sanatoryjnej i opiekę pedagogiczną.

Rymanów Zdrój - Po zdrowie w Rymanowie

Rymanów Zdrój położony jest 4 km

na południe od miasta w dolinie Taboru

Czytaj więcej...

Media o nas

Drogi Gościu zapraszamy Ciebie do zobaczenia co o nas piszą media.

Czytaj więcej...

Od czego zacząć

Żeby zapisać się do naszej szkoły wystarczy tylko kilka minut. Zobacz jakie to proste!

Czytaj więcej...

Joomla templates by Joomlashine Projektowanie stron internetowych MISTEO.PL