Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Dlaczego nasza szkoła ???

Niby zwykła szkoła,

lecz nie do końca...

Niezwykłe miejsce,

niezwykli ludzie,

specjalny program pobytu

sprawią,iż spotkacie się

z przygodą życia. 

Sprawdźcie nas już dziś ! 

Wystawa w Sejmie RP rozpoczęła jubileuszowe obchody  70 lecia Szkoły Sanatoryjnej w Rymanowie Zdroju

W dniach od 5 do 12 lutego w gmachu  głównym Sejmu RP w Warszawie została zaprezentowana wystawa pt.  „70 lat Szkoły Sanatoryjnej w Uzdrowisku Rymanów S.A.”. Patronat nad wystawą objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w liście skierowanym do organizatorów napisał:

„Szkoła sanatoryjna jest wyjątkową instytucją umożliwiającą połączenie dwóch najważniejszych kwestii w życiu każdego zwłaszcza młodego człowieka: zdrowia i edukacji”.

Wystawa promowała Szkołę Sanatoryjną w Rymanowie Zdroju, prezentowała jej dorobek, metody i osiągnięcia w pracy pedagogiczno-terapeutycznej z dziećmi przewlekle-chorymi, przebywającym na leczeniu w uzdrowisku. Oprócz walorów leczniczych Rymanowa Zdroju, ekspozycja pokazała piękno krajobrazu przyrodniczego, możliwości turystyczne uzdrowiskowej Gminy Rymanów.

Wystawę w Sejmie otworzyła pani Agnieszka Kopiec Dyrektor Szkoły Sanatoryjnej w Rymanowie Zdroju.

Następnie głos zabrali:

Piotr Babinetz Poseł na Sejm RP,

Maria Kurowska Marszałek Województwa Podkarpackiego,

Iwona Olejnik  Prezes Zarządu „Uzdrowiska Rymanów S.A.”,

Jan Materniak Wiceburmistrz Gminy Rymanów,

Krzysztof Grzegorzewski absolwent szkoły sanatoryjnej, obecnie pracownik naukowy.

Pani Dyrektor poinformowała jak bogatą historię i tradycję ma nasza szkoła. Przypomniała, że dzieje szkoły nieodłącznie wiążą się z odkryciem źródeł mineralnych przez Stanisława i Annę Potockich, założycieli i twórców uzdrowiska.

Od chwili powstania uzdrowiska dzieci były główną grupą kuracjuszy. To z myślą o nich hrabina  Potocka wybudowała kolonię leczniczą tzw. „Kolonię Lwowską”.

Pierwszą  placówkę leczniczo – dydaktyczno – wychowawczą zorganizowano w  „Gozdawie”, w której opiekę znalazły dzieci jeszcze w czasie wojny.

 Szkoła mieściła się prawie w każdym budynku sanatoryjnym uzdrowiska: w „Gozdawie”,  „Teresie” , „Krasickim”, obecnie „Maria”, „Leliwie”, „Łazienkach”, obecnie „Eskulap”, „Krystynie”, „Polonii”.

W 1984  roku oddano nowo wybudowane sanatorium „Zimowit”, w którym leczyło się 300 dzieci.

Wszystkie sanatoria tzw. dziecięce tworzyły Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Przewlekle Chorych przy PPU „Rymanów” w Rymanowie Zdroju, placówka opiekowała  się na trzymiesięcznych turnusach 700 dziećmi.

Na przestrzeni kolejnych lat, placówka zmieniła nazwę na Zespół Placówek Specjalnych, a w chwili obecnej jest Zespołem Szkół Specjalnych.

Obecnie szkoła sanatoryjna mieści się w szpitalu uzdrowiskowym „Zimowit”.

Jest w trakcie kapitalnego remontu pomieszczeń szkolnych i pokoi mieszkalnych dla dzieci.

Wystawa w Sejmie prezentowała ofertę dydaktyczną i wychowawczą szkoły przygotowaną na dziesięciu panelach. Informowała, że dzieci nie tylko się leczą, ale także uczą w zerówce, szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Szkoła kontynuuje indywidualny program nauczania każdego dziecka. Nauka odbywa się w klasach przedmiotowych. Dzieci mogą korzystać z pracowni internetowej i biblioteki.

Metody i formy pracy są dostosowane do potrzeb, i możliwości wysiłkowych dzieci przewlekle chorych. Nadrzędnym zadaniem szkoły jest zapewnienie małym kuracjuszom  ciągłości nauki szkolnej, podczas której realizowane są programy nauczania szkół macierzystych, pomoc choremu dziecku w przezwyciężaniu trudności spowodowanych przewlekłą chorobą, zaburzoną sprawnością psychofizyczną oraz skutkami rozłąki ze środowiskiem rodzinnym.

Ze względu na charakter leczenia, oparty na właściwościach klimatu, często organizowane są tzw. „zielone lekcje”, czyli zajęcia na świeżym powietrzu oraz w leśnej klasie dydaktycznej.

Po zajęciach szkolnych oraz w dniach wolnych od nauki, także w czasie ferii i wakacji, prowadzone są zajęcia opiekuńczo – wychowawcze  w ramach Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych. Wychowawcy organizują naszym wychowankom cały szereg atrakcyjnych form terapii, która obejmuje muzykoterapię, choreoterapię, zajęcia plastyczne oraz origami. Ponadto oferujemy dzieciom zajęcia dogoterapeutyczne. W ramach zajęć wychowawczych odbywają się również wycieczki turystyczne, spacery, gry i zabawy na świeżym powietrzu, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania przy ognisku. Dzieci mogą zaprezentować swoje talenty, biorąc udział w różnych uroczystościach szkolnych.

W trakcie zwiedzania wystawy można było obejrzeć film przedstawiający dzieci podczas zabiegów leczniczych, zajęć lekcyjnych, wychowawczych, rekreacyjnych i turystycznych, Film prezentował również piękno regionu, urokliwy krajobraz przyrodniczy Rymanowa Zdroju i jego  okolic.

 Zespół Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju, to szkoła sanatoryjna, jedyna tego typu placówka na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w Polsce. Miejsce do którego przyjeżdżają dzieci z całego kraju, określane jest mianem Podkarpackiej Stolicy Dzieci.

 Wielu uczestników wystawy przyznało, że nie wiedzieli o możliwościach leczenia oraz edukacji chorujących dzieci, a szeroką ofertą zabiegów z zakresu balneologii, fizykoterapii, kinezyterapii i leczenia dietetycznego byli bardzo zainteresowani.

Dużym zainteresowaniem uczestników wystawy cieszyły się prace naszych uczniów, wykonane techniką origami i quillingu. Postacie z bajek i baśni oczarowały zwiedzających.

W chwili obecnej wystawa jest prezentowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, a w kwietniu zagości w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

                

                                                                                                              

   70 -lecie Powstania Szkoły Sanatoryjnej w Rymanowie Zdroju i Podkarpackie Obchody Dnia Edukacji Narodowej z rozdaniem nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego miały miejsce 17 października w sali widowiskowej sanatorium "Zimowit"     

„Szkoło moja!
Nie myśl, że gdy wyjdę od Ciebie, to Cię zapomnę. 

Chociaż byłaś ode mnie jak gwiazdy daleko…”

 

W uroczystościach wzięli udział: pani Poseł na Sejm RP Halina Szydełko, Marszałek Województwa Podkarpackiego  pan Piotr Pilch, Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, Wojciech Farbaniec - burmistrz  Miasta i Gminy Rymanów, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz.

Uroczyste spotkanie poprowadziła pani Barbara Pelczar– Białek – Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

Nie zabrakło również przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych, dyrektorów oraz nauczycieli Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Medyczno  Społecznych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Bibliotek Pedagogicznych oraz Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

Podczas uroczystości pan Marszałek wręczył nauczycielom Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze.

 W Dniu Edukacji Narodowej ślubowanie złożyli nauczyciele, którzy otrzymali stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

Pani dyrektor Agnieszka Kopiec wręczyła  również Nagrody Dyrektora nauczycielom Zespołu Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju.

Święto szkoły stało się również okazją do zaprezentowania jej historii i osiągnięć. Pani Dyrektor Szkoły zapoznała gości z wydarzeniami roku jubileuszowego naszej placówki. Historię i dzieje Szkoły Uzdrowiskowej przygotował i przedstawił pan Jan Tomkiewicz.

Uroczystość była wspaniałą okazją do refleksji i wspomnień osób związanych z naszą szkołą. W spotkaniu uczestniczył absolwent szkoły dr Krzysztof Grzegorzewski, który niezwykle ciepło wspominał swoje kilkakrotne pobyty w szkole sanatoryjnej, do której wraca z radością po latach.  Podkreślił jak ogromne znaczenie dla jego rozwoju  i zdrowia miał czas spędzony w Rymanowie - Zdroju.

Jubileuszową uroczystość uświetnił artystyczny występ sanatoryjnych dzieci, które zatańczyły walca do muzyki Dmitrija Szostakowicza. Uczennica  klasy szóstej Zuzia  zaśpiewała piosenkę „Tyle wdzięku”. Program artystyczny zakończył koncert Orkiestry Sanatoryjnej, która wykonała kompozycję W. A. Mozarta i Kozacką Dunkę.

Po uroczystej akademii goście w towarzystwie gospodarzy szkoły i uzdrowiska zostali zaproszeni do zwiedzenia klas lekcyjnych i świetlic szkolnych, które są po gruntownym remoncie.

Do jubileuszu nawiązywały również specjalnie zaprojektowane pamiątki, którymi obdarowaliśmy gości.

W imieniu nauczycieli i pracowników naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za życzenia i pamięć nie tylko z okazji jubileuszu.

                                                                    Tekst: Katarzyna Guśpiel

                                                                                                                              

                     

    

           

      

 

Rymanów Zdrój - Po zdrowie w Rymanowie

Rymanów Zdrój położony jest 4 km

na południe od miasta w dolinie Taboru

Czytaj więcej...

Media o nas

Drogi Gościu zapraszamy Ciebie do zobaczenia co o nas piszą media.

Czytaj więcej...

Od czego zacząć

Żeby zapisać się do naszej szkoły wystarczy tylko kilka minut. Zobacz jakie to proste!

Czytaj więcej...

Joomla templates by Joomlashine Projektowanie stron internetowych MISTEO.PL