Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Dlaczego nasza szkoła ???

Niby zwykła szkoła,

lecz nie do końca...

Niezwykłe miejsce,

niezwykli ludzie,

specjalny program pobytu

sprawią,iż spotkacie się

z przygodą życia. 

Sprawdźcie nas już dziś ! 

65 lat funkcjonowania Szkoły Sanatoryjnej w Rymanowie Zdroju

 

17 października 2013 Zespół Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju obchodził Jubileusz 65 - lecia Szkolnictwa Sanatoryjnego. Uroczystość była okazją do przypomnienia, iż odkrycie źródeł wód mineralnych dało początek powstaniu uzdrowiska Rymanów Zdrój. Ogromną rolę w rozwoju tego terenu odegrali Anna i Stanisław Potoccy – jego właściciele. Od 1948 roku Rymanów Zdrój był dziecięcym kurortem czynnym cały rok. W budynkach sanatoryjnych powołano placówki o charakterze opiekuńczo – wychowawczym. Zatrudniono nauczycieli i wychowawców. Rozpoczęła się działalność oświatowa.

Jubileusz szkoły był okazją do wspomnień i porównań czasów minionych z obecnymi. Zauważono, że uwarunkowania szkolnictwa sanatoryjnego z roku na rok były coraz to inne, ale zawsze przyświecał jeden cel: Pomoc choremu dziecku w przezwyciężeniu trudności związanych z rozłąką z domem rodzinnym i szkołą. To nikt inny jak wychowawca i nauczyciel zastępował i zastępuje choremu dziecku mamę i tatę. Kadra pedagogiczna w szkole sanatoryjnej zmaga się z zadaniami, które nie tylko wymagają wiedzy merytorycznej ale również z zadaniami, które wymagają dużej empatii, cierpliwości i zrozumienia potrzeb schorowanego dziecka. Głównym celem nauczycieli i wychowawców było i nadal jest stworzenie właściwego klimatu serdeczności i rodzinnego ciepła, stopniowe niwelowanie stresu, choroby, nadrabianie zaległości szkolnych, poprzez aktywizowanie i indywidualne formy pracy.

Szkoła sanatoryjna w Rymanowie Zdroju jest jedyną tego typu placówką oświatową na Podkarpaciu. Przyjmuje swoich małych kuracjuszy przez 12 miesięcy w roku. Dzieci nie muszą się martwić o zaległości w nauce. Szkoła bowiem zapewnia ciągłość nauki podczas pobytu w sanatorium. Nauczanie odbywa się na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum uczą się wszystkich wymaganych przedmiotów. Nad rozrywką i organizacją czasu wolnego czuwają wychowawcy. Opieka, profesjonalizm, dobra atmosfera i życzliwi ludzie sprawiają, że każdy mały kuracjusz – uczeń czuje się naprawdę dobrze.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Marszałka Województwa Podkarpackiego, Kuratora Oświaty, europosłanki i posłów na sejm, poseł Bogdan Rzońca, Burmistrz Gminy Rymanów, Zarząd Uzdrowiska Rymanów. Goście obejrzeli wystawę fotografii, prac dziecięcych, prezentacje multimedialne i wysłuchali referatów. Uczestniczyli również w uroczystym koncercie.

 

Stwierdzono, że Rymanów Zdrój jest miejscem szczególnym dla chorych dzieci i takim musi pozostać.

 

Krzysztof Śnieżek

Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju

Rymanów Zdrój - Po zdrowie w Rymanowie

Rymanów Zdrój położony jest 4 km

na południe od miasta w dolinie Taboru

Czytaj więcej...

Media o nas

Drogi Gościu zapraszamy Ciebie do zobaczenia co o nas piszą media.

Czytaj więcej...

Od czego zacząć

Żeby zapisać się do naszej szkoły wystarczy tylko kilka minut. Zobacz jakie to proste!

Czytaj więcej...

Joomla templates by Joomlashine Projektowanie stron internetowych MISTEO.PL